Merhabalar;

Dünyanın en büyük havacılık fotoğraf arşivlerinden biri olan JP sitesine, çektiğiniz fotoğrafları Adobe Photoshop kullanarak nasıl editleyeceğinizi basit olarak anlatmaya çalıştım. Çok fazla ayrıntıya girme şansım olmadı fakat bu konuda herhangi bir sorunuz olursa her şekilde yardımcı olmaya çalışırım.

İyi seyirler, iyi denemeler…

Filled Under : Genel

Spotting Nedir?

Literatürde Plane Spotting olarak bilinen, Türkçe de havacılık fotoğrafçılığı olarak adlandırılan, Türkiye’de son yıllarda meşhur olduğunu gördüğümüz fakat daha öncelerinde de Türkiye ve Dünyada farklı örneklerine rastladığımız aktivitedir.

Havacılığın farklı alanlarında oluşan merakınızı, sadece fotoğraf ilgisine yönelterek bir çok şey öğrenebilir, yeni insanlarla tanışabilir, kendinizi geliştirebilir ve daha farklı fırsatlar yaratabilirsiniz.

Nereden Başlamalıyım?

Öncelikle profesyonel olarak spotting yapmak istiyorsanız bu işi profesyonel fotoğraf makinasına sahip olarak başlamanız gerekmektedir. Hobileri sınıflandırmak elbette hoş değildir fakat cep telefonuyla çekilen fotoğrafların kişiyi tatmin etmediği gibi, görmek istediğiniz ayrıntıları görmenizi engelleyecektir. İyi bir makine ve amacınıza uygun lens seçimiyle hobiyi çok daha farklı yerlere taşımak sizin elinizde.

Eğer uçaklara yakın olma imkanınız olan bir yerde iseniz bu sizin geniş açı bir lenste seçim kılmanızı mantıklı hale getirecektir, fakat uluslararası havalimanlarında yolcu uçakları çekiyorsanız mesafeniz uzak olacağından zoom lenslere odaklanmanızı sağlayacaktır.

Spotting

Spotting için en önemli şeylerden biri de yanınızda mutlaka sizin gibi bu işe gönül veren insanların olmasıdır. Çoğu zaman fotoğraf için doğru kareyi beklerken uzun zamanlar harcanabiliyor ve bir zamandan sonra bu çok sıkıcı bir hale gelebiliyor. İyi bir arkadaş ile sadece kaliteli sohbetler yapmak için değil aynı zamanda bilgi alış verişi de yaparak çok daha keyifli vakit geçirilmesi sağlanabilir.

Yukarıda belirttiğim konuya ek olarak çekim yapılacak gün, günler, hafta için mutlaka önden hazırlık yapmanız gerekmektedir. Saatlik olarak uçak trafiğini çıkartabileceğiniz hali hazırda bir çok site vardır. Yemek planını, dinlenme planlarınızı buna göre yapabilir ve boşuna enerji sarf etmekten kurtulabilirsiniz. Daha önce spotting yaptığınız bölgede çekim yapan arkadaşlarla birlikte takılmanın da çok iyi bir fikir olacağını daha önce belirtmeye çalışmıştım. Günümüz şartlarında bu tarz bilgilere ulaşmak internet üzerinden çok basit olduğu için iyi bir araştırma her sorunu çözecektir.

Türkiye şartlarında havalimanı çevresinde güvenliği her zaman ilk sıraya koyun.
İzin verilmeyen yerlere girmeyin. Havalimanlarına yaklaşmak konusunda çok katı kurallar vardır. Bu kurallar ilk sizin emniyetiniz için olsa da aynı zamanda havalimanı güvenliği içindir.

Fotoğraf çekme aşamasında ise ilk zamanlarda fotoğraf çekmektense gözlem yapmak çok daha önemli. Uçakların yaklaşma ya da kalkış hızları, makinaya alışma süreci, hangi açı daha iyi sonuç verir, güneşi efektif biçimde kullanma vb. şeyleri deneyerek öğrenmeniz gerekebilir. Çok basit fotoğrafçılık bilgilerini okumak en iyi çözümlerden biri olacaktır.

Daha sonralarında yapılacak en önemli şey çekmek istediğiniz kareye karar vermektedir. İlk zamanlarda gelen hecen her uçağı çekebilir, kanat, motor, iniş takımı, registration, arka kanat vb. bölgelere özelleşebilir, bütün uçağı aynı anda çekebilirsiniz. Daha sonralarında bir tarz oluşturmak adına biraz daha keskin kararlar vermeniz tamamen size bağlı.

Uçakların ‘’log’’ larını tutmanın öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Bu sayede hem uçakları daha iyi tanıyabilir, aynı zamanda daha öncelerinde fazlaca gördüğünüz uçağın fotoğrafını çekmek için ekstradan enerji sarf etmenize gerek kalmayacaktır. Aynı şekilde loglama sistemi, daha sonralarında aradığınız fotoğrafları kendi arşivinizde kolayca bulmanızı sağlayacaktır.

Bahsettiğim şeylere ek olarak söylemek istediğim;

  • – Fotoğraflarınızı paylaşmaktan çekinmeyin,
    – Bir web sitesine yükleyeceğiniz en iyi fotoğrafları seçin.
    – İlginizi çeken ve uçakların gözünüze hoş gelen belirgin özelliklerini not alın.
    – Çektiğiniz uçakların sayısını belirleyin.

Arkadaşlarınızla paylaşın ve sizinle aynı hobiyi yapan insanlardan tavsiye alış-verişinde bulunmaktan çekinmeyin. Hızlı ve iyi bir şekilde gelişmenin en temel kuralıdır.

Hobinizi icra ederken gözünüze sıra dışı bir şey göründüğünde yetkililere haber vermeyi ihmal etmeyin. Dünyada pek çok kez spotterlar tarafından gözlemlenen ve haber verilen acil durum vs. olayları yaşanmıştır. Hatta bazı batı ülkelerde spotterlara devlet tarafından resmi gözlemci unvanı verilmekte ve sıra dışı ve şüpheli olayları rapor etmesi beklenmektedir. Aynı zamanda kuşlar ve hayvanlar hava trafiği için tehlikeli olduğundan havaalanı yetkililerinin durumun farkında olmaması durumunda onlara haber vermek faydalı olabilir.

Bol Şans…

Filled Under : Genel

İstanbul Atatürk Havalimanı, Türkiye’de çekim yapılabilecek en iyi 2 mekandan birisi. THY sayesinde yoğun olan trafik, yabancı havayollarının da katkısıyla insanı cezbedecek seviyede olduğunu söyleyebilirim. Yeşilköy sahilinde bulunan havalimanının 2017 de ya da ileriki bir tarihte kapatılacağı ve taşınacağını bildirilse de henüz net bir tarihi yok. Bize kalan da o zamana kadar ne kadar çekim yapabilirsek o kadar iyidir.

Havalimanının %80-%85 arasındaki trafiği THY oluşturmaktadır. Trafik 24 saat süresince devam eder fakat ne yazık ki uzak doğu uçuşlarının bir çoğu ve kargo uçakları gece yarısına denk geldiği için çekim yapmak mümkün olmuyor. Her ne kadar kayıp olarak gözükse de rötarlar sayesinde ya da yazın geç kararan hava sayesinde çekim yapma imkanı bazen olabiliyor.

Kargo uçakları konusunda çeşitlilik sunan havalimanı THY’nin işlettiği kargo uçaklarını gün içinde görebilirsiniz. MNG, Mas Kargo, ULS bunlardan bazılarıdır.

 

LTBA Spotting Guide-01

LTBA Spotting Guide-02

LTBA Spotting Guide-03
LTBA Spotting Guide-04

LTBA Spotting Guide-05

 

 

Filled Under : Genel